Son Dakika: Tevfik Göksu, Başkent Kulisi’nde önemli açıklamalarda bulunuyor

SON DAKİKA HABERİ: İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Kanal 7 Ankara Temsilcisi ve Haber7 yazarı Mehmet Acet’in moderatörlüğünde ekrana gelen Başkent Kulisi’nde önemli açıklamalarda bulunuyor.

Tevfik Göksu’nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“İBB İFLAS ETTİ”

11 Büyükşehir belediye başkan vekilleri olarak her ay bir şehirde bir araya geliyoruz. Biz o kentlere gidiyorduk, o kentlerdeki çalışmaları takip ediyoruz. 

İBB BÜTÇESİ ALARM MI VERİYOR?

Belediyeleri değerlendirmek için finansal tablolarına bakmak gerekiyor. Birincisi finansal tabloyla değerlendirilir, ikincisi mekânsal tablo ve üçüncü olarak da değerle tablosuyla. Ancak belediyecilikte ana tablo mali tablodur. 2020 sonunda biz İBB’ye devrettiğimizde borcumuz 17 milyar TL’ydi. Şu anda İBB’nin borcu 103 milyar TL.

Siz bir şehri yönetirken siz o şehre gönlünüzü vermezseniz, o şehir sizinle gönül bağı kurmaz. 

İSTANBUL’UN ULAŞIM SORUNU ÇÖZÜLDÜ MÜ?

Her gün bin 500 araç İstanbul trafiğine katılıyor. 

İstanbul’un üç stres alanı var. Deprem, su ve ulaşım. Ulaşımdaki tüm parametreleri çıkardık. Ulaşımda İstanbul İmamoğlu döneminde yüzde 33 düşmüş. 

Metro meselesinde çok ilginç bir algı yapmaya çalışıyorlar. 233 km raylı sistem teslim ettik. 134.6 km bitmiş ve inşaatı devam eden raylı sistem devretmişiz. 134 km metronun 29 km’si ise bitmiş ama açılışı yapılmamış. 105 km inşaatı teslim edildi. Yapımı devam eden 82.9’a düşürüldü. 

1 KM DEĞİL, 1 METRE DAHİ METRO PROJESİ YAPMADILAR!

Yeni bir km değil, 1 metre dahi metro projesi yapılmadı. Bu metroların hepsinin başlangıç tarihi burada. 5 yılda İBB ne metro ihalesi yapmıştır ne de metro çalışması yapmıştır.

2023 yılı bittiğinde İBB’nin kullandığı bütçe 649 milyar TL olacak. 

İSTANBUL’DA SU KRİZİ

İstanbul şu anda baraj hacmi yaklaşık 9 milyon metreküp. Verimlilik kapasitesi ise 1 milyar 600 metreküp. İstanbul ortalama yıllık 1 milyar metreküp su kullanıyor. Bizim dönemde bir perspektif ortaya koyuldu. Melen projesi… Geçen yıl ciddi bir kış yaşandı, barajlar doldu. Elektrik maliyeti olmasın diye suyu Melen’den basmadılar. Eğer bassalardı bu stresi yaşamazlardı. 

Melen Barajı bittiği zaman İstanbul su stresinden kurtulacak. Siz 5 yıldır bu İstanbul’u yönetiyorsunuz. Sizin 5 yılda 1 metreküp temiz su kaynağınız oldu mu?

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir