‘Okul Gıdası’ uygulamasının ertelenmesine CHP’li İlgezdi’den tepki: İktidar çocuklarımızı aç bırakıyor

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “Okul Gıdası” uygulamasının 2026’ya ertelenmesine tepki gösterdi. Akkuş İlgezdi, “Üzerinden dört sene geçtiği halde okul gıdası logolu ürünlerin yeterince üretilmesi, bunların uygun koşullarda kantincilere sunulması, öğrencilerin erişiminin sağlaması, gelen ekstra maliyetler için sübvansiyonların devreye girmesi gibi süreçlerin hiçbirini takip etmeyen iktidar, çocuklarımızı aç bırakıyor” açıklamasını yaptı.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, 28 Eylül’de Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Okul Gıdası Tebliğine ilişkin açıklama yaptı.

Okul gıdası logolu ürün zorunluluğunun ertelenmesinin kantincileri ve öğrencileri mağdur ettiğini belirten Akkuş İlgezdi, konuya ilişkin bugün yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti:

“Çocuklarımızın sağlıklı beslenebilmesi için başlatılan ‘Okul Gıdası Uygulaması’ ile ilgili 2020 yılında tebliğ çıkarıldı. Buna göre çocuklarımızın sağlıklı gelişimi için 2021’den itibaren okul gıdası logolu ürünlerin kantinlerde satılması düzenlendi. Ancak bu uygulama önce 2022’ye sonra 2023’e, şimdi de 2026’ya uzatıldı.

“Bu erteleme; çocuklarımızı da kantincileri de mağdur ediyor”

“iktidar, çocuklarımızı aç bırakıyor”

Üzerinden 4 sene geçtiği halde okul gıdası logolu ürünlerin yeterince üretilmesini, bunların uygun koşullarda kantincilere sunulması, öğrencilerin erişiminin sağlaması, gelen ekstra maliyetler için sübvansiyonların devreye girmesi gibi süreçlerin hiçbirini takip etmeyen iktidar, çocuklarımızı aç bırakıyor. Firmalar kendilerine destek olunmadığı ve uygulamanın başlangıç tarihi sürekli ertelendiği için okul gıdası logolu ürünleri üretmiyorlar. Onlar da meydana gelen ciddi maliyet artışı için destek beklerken iktidar onları da yok sayıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir