Microsoft Apple’a nota verdi

Apple, AB’deki üçüncü taraf uygulama mağazalarında çalışmak isteyen uygulamalar için yeni bir Temel Teknoloji Ücreti öneriyor. Üçüncü taraf uygulama mağazalarını kullanan geliştiricilerin, 1 milyon indirmeden sonra her yıllık uygulama yüklemesi için 0,50 Euro ödemesi gerekecek. Apple ayrıca üçüncü taraf ödeme işlemcilerini kullanmayı seçen geliştiricilerden yine %17 komisyon alacak.

Xbox başkanı Sarah Bond, X’teki bir gönderisinde “Apple’ın yeni politikası yanlış yönde atılmış bir adım” dedi. “Önerdikleri planla ilgili geri bildirimleri dikkate alacaklarını ve herkes için daha kapsayıcı bir gelecek için çalışacaklarını umuyoruz.”

Bond Microsoft’un tüm Xbox platformu ve donanım çalışmasını denetlemekten sorumlu. Microsoft, bu yıl içinde faaliyete geçebilecek bir mobil Xbox mağazasını sessizce inşa ediyor. Xbox mobil mağazası, Apple ve Google’ın mobil oyun mağazası hakimiyetine bir alternatif olarak tasarlandı ve Activision ve King tarafından yayınlanan son derece popüler iki mobil oyun olan Call of Duty: Mobile ve Candy Crush Saga gibi Activision Blizzard’ın içeriğine dayanacak.

Microsoft Apple’a nota verdi

Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer daha önce geçen yıl Xbox mobil mağazasının potansiyelini tartışmış ve AB’nin Dijital Pazarlar Yasası’nın Microsoft için “büyük bir fırsat” olduğunu belirtmişti.

Microsoft’un Apple’ın en son politika değişikliklerine tepkisi, iOS’taki potansiyel bir Xbox Bulut Oyun uygulaması için de sorun yaratabilir. Apple, geçtiğimiz hafta App Store’u bulut oyun hizmetlerine açarken aynı zamanda AB pazarlarına yönelik yeni App Store politikalarını da duyurdu. Apple bir blog yazısında, “Geliştiriciler artık kataloglarında sunulan tüm oyunları yayınlama özelliğine sahip tek bir uygulama sunabilecekler” diye yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir