IPARD-II ile 56 projeye 195 milyon lira hibe

I PARD-II Programı çerçevesinde desteklenecek projeler belli oluyor. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, IPARD-II kapsamında hayvancılık ve gıda işleme sektörlerine yönelik 56 projenin daha uygun olarak değerlendirildiğini ve söz konusu projelere 195 milyon lira hibe desteği sağlanacağını belirterek, “Böylelikle IPARD-II Programı 13. Başvuru Çağrısı kapsamında, desteklenen proje sayısı 335’e, hibe tutarı ise 948 milyon liraya ulaşmış oldu.” ifadesini kullandı.

Yumaklı, sosyal medya hesabından, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nu (TKDK) etiketleyerek, IPARD-II Programı çerçevesinde değerlendirilen projeler ve bunlara sağlanan hibelere ilişkin paylaşım yaptı. Kırsalı yerinde kalkındırmaya devam ettiklerini bildiren Yumaklı, şu değerlendirmelerde bulundu: “IPARD-II kapsamında hayvancılık ve gıda işleme sektörlerine yönelik 56 proje daha uygun olarak değerlendirildi.

Söz konusu projelere 195 milyon lira hibe desteği sağlanacak. Söz konusu projelerin yatırım süreci tamamlandığında, yaklaşık 364 milyon lira tutarında yatırım, ülke ekonomisine kazandırılmış olacak. Böylelikle IPARD-II Programı 13. Başvuru Çağrısı kapsamında, desteklenen proje sayısı 335’e, hibe tutarı ise 948 milyon liraya ulaşmış oldu. Hayırlı, uğurlu olsun.”

6 bin 418 sulak alan kayıt altına alındı

Bu arada Bakan Yumaklı, 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, son 5 yılda Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) tarafından yapılan çalışmalarla ulu sal sulak alan envanterinin bitirilme aşamasına geldiğini söyledi. Yumaklı, “Türkiye’de Ramsar Sözleşmesi ile korunan 14 alan dışında, 59’u ulusal, 47’si mahalli önemi haiz sulak alan olmak üzere toplam 1 milyon 161 bin 205 hektar büyüklüğünde 120 yer sulak alan ilan edilerek koruma altına alındı.” dedi.

DKMP Genel Müdürlüğünce kurulan Ulusal Sulak Alan Bilgi Sistemi (SAYBİS) ile sulak alanlarının kayıt altına alındığına işaret eden Yumaklı, şöyle devam etti: “Bugüne kadar toplam büyüklüğü 1,6 milyon hektar olan 6 bin 418 sulak alanı SAYBİS’e kaydettik. SAYBİS ile ülkemizdeki kayıt altına alınan tüm sulak alanların bilgileri burada toplanmakta ve halkımıza sunulmaktadır. Bu sistem yalnızca envanter içermemekte, statülü sulak alanlarda verilen sulak alan faaliyetlerine yönelik izinler de buradan yürütülmektedir. Ayrıca halkımız sulak alanlarda yapacağı başvuruları e-Devlet üzerinden de kolaylıkla yapabilmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir