Dünyanın en zengin ikinci ismine ‘kara para’ soruşturması

Dünyanın en zengin iş insanlarından Bernard Arnault hakkında ‘kara para aklama’ soruşturması yürütüldüğü ortaya çıktı. Fransa’da yayımlanan Le Monde gazetesinin haberine göre, aynı dosyada ünlü Rus girişimci Nikolay Sarkisov’un da adı geçiyor.

Paris savcılığı, yapılan açıklamaya dayandırdığı haberine göre savcılar, ünlü moda evi Louis Vuitton ve Christian Dior’un da çatı kuruluşu olan LVMH’nin sahibi Bernard Arnault’nun da adının geçtiği kara para aklama soruşturması yürütüldüğünü açıkladı. Elon Musk’tan sonra dünyanın en zengin ikinci iş insanı olan Arnault’un adının karıştığı soruşturmada ünlü Rus girişimci Nikolay Sarkisov’un da ismi geçiyor.

Artıgerçek’in aktardığına göre soruşturmaya ilk olarak Fransız Le Monde gazetesinde Courchevel kayak merkezindeki mülklerle ilgili işlemlere atıfla yer verildi. Fransa’nın kara para aklamayla mücadeleye odaklanan adalet sisteminin bir parçası olan Tracfin’in Aralık 2022 tarihli bir belgesine yer veren gazete, söz konusu dokümanda “kara para aklama niteliği taşıyabilecek” işlemlerin listelendiğini aktardı.

‘FRANSIZ MAKAMLARINDAN HERHANGİ BİR TALEP GELMEDİ’

Sarkisov’un kardeşinin kurucusu olduğu Rus sigorta şirketi Reso-Garantia’dan bir sözcü “ne Reso-Garantia’nın ne de Bay Sarkisov’un Le Monde’da yer alan makalede tarif edilen işlemle bir ilgisi olduğunu” öne sürdü ve Sarkisov’la Arnault’nun hiçbir zaman bir araya gelmediğini savundu. Sözcü, Sarkisov ve Reso-Garantia’nın Fransız makamlarından ya da diğer ülkelerden herhangi bir temas ya da belge paylaşma talebi almadığını da ekledi

TOPLAMDA 14 MÜLK SATIN ALINDI

Le Monde’da yer alan habere göre Paris’te yürütülen soruşturmada, 2018 sonbaharında birkaç haftalık süre zarfında Fransız Alplerindeki tatil beldesi Courchevel’de 14 mülkün satın alınmasıyla ilgili işlemler inceleniyor. Söz konusu mülklerin, kayak merkezinin özellikle seçkin bir bölgesi olan ve pist manzaralı pahalı restoranların bulunduğu Jardin Alpin’de yer aldığı belirtiliyor. Gazete, bugün Sarkisov’un, Arnault’nun şirketlerinden biri aracılığıyla sağladığı krediyle söz konusu mülklerin satın alımını yaptığını aktardı.

BİNANIN TAMAMINI SATIN ALIP MÜTEAHHİDE VERMİŞLER

Reso-Garantia sözcüsü ise konuyla ilgili olarak “İşlem, Avrupa’daki gayrimenkullere profesyonel olarak yatırım yapan küçük bir yatırım birimi tarafından yönetildi ve Courchevel’deki eski bir binada yer alan tüm dairelerin satın alınarak, binanın müteahhide verilmesi amacını taşıyordu. Sözcü, “Tüm işlemler Fransız şirketler tarafından, Fransız noterler aracılığıyla ve her iki tarafın Fransız avukatları tarafından yürütüldü” dedi ve işlemlerin olağan bir emlak anlaşması olduğunu savundu. LVMH, konuyla ilgili herhangi bir yorum yapmayı reddederken Le Monde, Arnault’ya yakın bir ismin, işlemlerin “tamamen yasal olduğunu” söylediğini aktardı.

ARNAULT HOLDİNGİ ÇOCUKLARINA DEVRETMEYE HAZIRLANIYORDU

184 milyar dolarlık servetiyle bir dönem dünyanın en zengin insanı olan Arnault, dünyanın en büyük lüks giyim holdingi olan LVMH’nin başkanlığını yürütüyor. 74 yaşındaki iş insanının 35 yıl önce kurduğu holdingi çocuklarına devretmeye hazırlandığı biliniyor. Arnault’nun, bu yılın ocak ayında kızı Delphine’i LVMH’nin en büyük ikinci markası olan Christian Dior’un başına getirerek kardeşi Antoine ile holdingi kimin yöneteceği konusunda aile içi çekişmeye yol açtığı yorumları yapılmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir