Diyarbekirspor Başkanı saldırıyı anlattı: Ölümden döndük

Bursa’da dün oynanan Bursaspor-Diyarbekirspor maçı, 2-0 Diyarbekirspor’un galibiyeti ile sonuçlandı. Maç devam ederken, Bursasporlu futbolcular Diyarbekirsporlu futbolculara saldırdı.

‘UMARIM TFF BU ORGANİZE SALDIRIYI GÖRÜR’

Amida Haber’e konuşan Diyarbekirspor Başkanı Serkan Genç, “70’inci dakikaya kadar bir şey yoktu. Tribünler golden sonra tahrik etmeye başladı. 70. dakikadan sonra futbol adına hiçbir şey yoktu. 25.30 dakika boyunca hem ırkçı hem de fiziki saldırılara maruz kaldık. Maç sonrası koridorlarda bile oyuncularımız saldırıya uğradı. Burada organize bir saldırı oldu. Umarım TFF bu organize saldırıyı görür” dedi.

Diyarbekirsporlu bir oyuncunun İstiklal Marşı okumadığı iddialarına da yanıt veren Genç, “İstiklal Marşı okunmadığı yalandır, iftira atıyorlar. Yaptıkları çirkinlikleri bu şekilde örtmek itiyorlar” dedi.

Rakip takımın Diyarbekirspor’un başarısını hazmedemediğini belirten Genç, şunları söyledi: “Başarısızlıklarını saldırarak örtmeye çalıştılar. Sevinç futbolcunun doğal hakkı, bunu ırkçılığa dökmek asıl sıkıntı.

‘HEPİMİZ ÖLÜMDEN DÖNDÜK’

İki futbolcu hastaneye götürüldü. Şu an hastanelerdeler. Hakarete maruz kaldık. Futbolcular tekmelerle bize saldırdı. Koridorda bile saldırıya uğradık. Bursaspor, bunu hep yapıyor. Amed ve Diyarbekirspor takımlarına karşı uygulanan ilk linç değil. Bizi de linç etmeye çalıştılar. Sahaya inseydiler daha kötü şeyler olurdu. Hepimiz ölümden döndük”

DİYARBEKİRSPOR KULÜBÜNDEN AÇIKLAMA

Bursaspor maçındaki olaylar ve futbolculara yönelik geniş kapsamlı açıklama yapan Diyarbekirspor kulübü, yaşananların vicdanları derinden yaraladığına dikkat çekerek faillerin hesap vermesi için Türkiye Futbol Federasyonu başta olmak üzere tüm ilgilileri göreve çağırdı. “Sporun birleştirici ruhuna hizmet etmesi gereken yeşil sahalarda yaşanan olaylar hiçbir şekilde kabul edilemez” ifadeleriyle başlayan açıklamada, Bursasporlu futbolcuların insan vicdanını yaralayan eylemler sergilediğine vurgu yapıldı.

Açıklamada, ”Bursa’da oynadığımız Bursaspor karşılaşmasında rakip takım futbolcuları tarafından spor dışı, vicdan sızlatan saldırılar tüm spor kamuoyunu derinden yaralamıştır. Saha içerisinde başlayan saldırılar soyunma odası koridorlarında devam etmiş, futbolcularımızdan Bünyamin Yürür, Serhat Enes Çalışan, Seymen Yağmur ve Cem Çelik yaşanan linç girişimi nedeniyle ciddi yaralanma ve travma geçirmişlerdir. Tedavi altına alınan futbolcularımızın ve kulübümüzün haklarını korumak için tüm yasal yollara başvuracağız” ifadelerine yer verildi.

‘VAHŞETİN FAİLLERİ CEZALANDIRILMALI’

Yazılı açıklamada şunlara yer verildi: “Bursa’da olayları başlatanlar ve Türkiye’nin gündemine giren çirkin görüntülere sebep olanların futbolcular olması da ayrıca düşündürücüdür. Futbol Federasyonu ve ilgili tüm birimleri, geçmişte yaşayan ve zamanında gerekli işlemler yapılmadığı için bundan cesaret alınarak bugün bu noktaya kadar gelen olaylarla ilgili gereğini yapmaya davet ediyoruz. Bugün bu vahşeti yapanlara bedel ödettirmezseniz yarın çok daha büyük olaylara zemin hazırlarsınız.

Bu vahim olayları yapanlar spor ahlakından ve insanlıktan nasibini almayan Bursaspor’lu futbolcular ve onlara destek veren taraftar görünümlü provokatörlerdir. Kafile olarak Bursaspor yönetimiyle ilgili sıkıntı yaşamadık. Bursaspor Başkanı ve yöneticileri üzgün olduklarını ifade ettiler. Bizler Diyarbekirspor kulübü olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sporun birleştirici ruhu doğrultusunda saha içerisinde kalmaya, medeniyetler beşiği şehrimize ve taşıdığımız armaya layık şekilde mücadele etmeye devam edeceğiz. Hiçbir tahrik, provokasyon ve sporun ruhuyla bağdaşmayan eylem bizi bu paha biçilmez misyonun dışına çıkaramayacaktır. Bizler kardeşliğin çimentosu, medeniyetin simgesi ve mertliğin sigortası 12 bin 500 yıllık Diyarbakır’ın şanlı ve şerefli ismini ve misyonunu taşıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir