İsrail’den Gazze’ye beklenmedik saldırı

İsrail savaş uçakları dün şafaktan önce Gazze’ye beklenmedik bir hava saldırısı düzenledi. Ordu, “Kalkan ve Ok Operasyonu” adını verdikleri harekâtla İran destekli militan grubu İslami Cihat’ın 3 yöneticisini hedef aldıklarını bildirdi. Filistin tarafının da teyit ettiği üzere operasyonda İslami Cihad komutanları Halil Bahtini, Tarık İzzeldin ve Jehad Ghanam öldürüldü. Savunma Bakanı Yoav Gallant, operasyonun geçen salı İslami Cihad tarafından İsrail tarafına fırlatılan roketlere karşılık olarak başlatıldığını ve öldürülen isimlerin bu saldırıdan sorumlu olduğu söyledi.

SİVİLLER DE ÖLDÜ

Hava saldırısında 12 sivil de yaşamını yitirdi. Ölenler arasında iki komutan, eşi ve çocuklarının da olduğu belirtildi. Kayıplar için dün kılınan cenaze namazına binlerce Filistinli katıldı. Bu arada Rusya, saldırılarda Rus uyruklu Jamal Khaswan adlı kişinin de öldüğünü açıkladı.

Filistinliler, kadın ve çocukların da öldüğü saldırıya tepki gösterdi.

BAKAN YURTDIŞINDA YAKALANDI

İsrail basınına göre saldırı, Gazzeliler kadar İsrailliler için de sürpriz oldu. Operasyona Hindistan’da yakalanan İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen programını yarıda keserek ülkesine dönme kararı aldı. 

HAMAS’TAN TEHDİT

Gazze’yi yöneten Hamas, İsrail’e saldırıların bedelini ödeyeceği tehdidinde bulundu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise “İslami Cihad ve Hamas’ın krizi tırmandırması durumunda sert karşılık göreceklerini” söyledi. Hamas ve İsrail arasında 2021’de yaşanan 11 günlük savaşta 250 Filistinli ve 13 İsrailli ölmüştü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*